Close

Trafik

Çarşıdan eve dönüşün uzun yolunda trafikte seyir halinde iken bazı çağrışımlar geldi. Öncelikle trafik hayatın bir göstergesidir. Hayatı temsil eder. Hayat bazen uzun bir yol olabilir bazen de kısa. Her insanın dönüşü farklı bir yerden olabilir. Ya da bu uzun seyir boyunca yoldan ayrılanlar farklı farklı. Bu yaşamı gösteriyorsa aynen yaşamdan da ayrılma gibi. Aynı yerde ikamet edenleri temsil ediyorsa taşınan komşular oluyor bunun gibi.  İş yerimiz değişiyor, tayinimiz çıkıyor. Çocuğun okulu değişiyor. Hayatta hep değişim yer değiştirme oluyor. Daha önce tanımadığımız insanlarla yaşamaya başlıyoruz. Trafikte seyir halinde farklı insanlarla aynı yolda ilerlemek gibi. Otoyolda farklı şehir içinde farklı hergün gidip geldiğimiz ev iş arası yolda farklı insanlarla…

Bazen kazalar oluyor. Arabamız hastalanıyor. Tıkanıklığa yol açıyor. Kazazadeler olaydan etkileniyor. Bir an için oradan geçenler etkileniyor sonra normal seyir haline dönüşüyor, unutuluyor. Hayatta karşılaştığımız kazalar, musibetler, hastalıklarda buna benzemiyor mu?

Trafik aynı zamanda insan psikolojisinin de bir göstergesi. Bazıları hızı seviyor, adrenalin tutkunu. Bazıları kurallara çok bağlı, kuralcı. İşine zamanında giden temizliğe fazla önem veren, etik ve ahlaki konularda daha duyarlı olabiliyor. Bazılar kuralları ihlal ediyor. Bu tabiat haline gelmiş. Başkaları diğerlerinin haklarını ihlal ediyor. Bazıları açıkgözlü kısa yoldan nereden gideceklerini biliyor. Bazıları daha dikkatli. Derken trafik insan tabiatının bir aynası oluyor. İnsanı tanımak için onunla seyahat  edeceksin derler. Onun aynı zamanda sabrını da test etmiş oluyorsun.

Trafikte kullandığımız araçlar giydiğimiz elbiselere benzetilebilir. Bazıları giyimine kuşamına çok dikkat eder. Modayı takip eder. Ayrı bir dolgun bütçe ayırır. Lüx araca binebilir. Bazıları için işini görsün yeter. Bazıları dikkat çeken kırmızı renkli arabaları tercih ederken diğerleri bilerek beyaza, başkaları da siyaha biner. Bazıları ekonomisi yettiği halde sade arabaları tercih ederken başkaları borçla daha pahalı olanı tercih edebilir. Toplu taşıma araçları birçok açıdan avantajlı olabilir. Batıda minübüs daha çok tercih edilebilir fakat bizim ülkemizde çeşitli nedenlerle mümkün olduğunda arabaları olanlar özel otomobillerini kullanırlar. Bu konuda kültürümüzle açıklanabilir. Zaten insan kişiliği yetiştiği ortamdan, gelenek ve göreneklerinden etkilenir trafikte bundan nasibini alıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *