Close

Mem u (ve-ile) Zin

Mem erkeğin adı Zin bayanın. Zin zamanın Cizre, Botan bölgesinin beyinin (Mir) kardeşi.  Mem de aslında Mir’in yakın arkadaşlarından, sohbet halkasından. Aşıkların kavuşmasını engelleyen Bekir (Beko) adında Mir’in bir danışmanı. Mir’in kafasına giriyor. Mem ve Zin’in evleneceklerinin konuşulduğu söyleyince Mir sinirleniyor ve aslında çok kötü bir insan olmadığı halde kavuşmalarına engel oluyor. Sonunda pişman olup evlenmelerine izin verse de artık iş işten geçiyor ve her iki aşık da aşkları uğruna aşkın verdiği ızdıraptan ölüyor. Saf ve temiz bir şekilde yan yana gömülüyorlar.

Zamanın gelenekleri arasında kızlar süslenerek panayıra gider kendilerine kısmet ararmış. Erkeklerde de bu davete katılır aşklarını ararmış. Zin ve ablası Siti erkek kılığında, Mem ve en yakın arkadaşı Tacdin bayan kılığında panayıra katılmışlar. Burada karşılaşır ve karşılıklı vurulurlar. Bir işaret olarak yüzüklerini değiştirirler. Tabii birbirlerinin kim olduklarını bilmiyorlar. Her dördü de aşk ateşine düşerler. Yemekten, içmekten, konuşmaktan kesilirler. Sonra Siti ve Tacdin evlenirler. Bey bir sıkıntı çıkarmaz. Ama Mem ve Zin’e izin çıkmaz. Hayattan bağlantıları kesilir. İçe kapanırlar. Dertlerini mumla, rüzgarla paylaşarak rahatlarlar.

Mir emir verir erkekler ava çıkacaktır. Tüm erkekler hazırlanır. Av çok bereketli geçmektedir. Canlı ve ölü birçok hayvan avlanır. Gücünü göstermek isteyen gençler avlarını parçalar, daha tecrübeli avcılarla avlarını canlı yakalarlar. Bu arada şehir sessizleşir. Mem belki görürüm ümidiyle Zin’in bahçesine gider, orada karşılaşırlar. Dertleşirler. Sarayın içinde karanlıkta dertleşirken av biter Mir gelir. Zin Mem’in abasına saklanır. Mim ne yaptığını bilmeden buraya geldiğini söyler. Sofralar kurulur. Yemekler hazırlanır. Ama Tacdin’in dikkatini çeker Mem’in rahat olmadığı. Sonra abasının altındaki Zin’i farkedince telaşlanır. Aklına bir plan gelir. Hemen evine gider karısı Siti’ye çocuğunu çıkarmasını söyler ve evini yakar. Bağırır. Ortalık karışır ve Mem ve Zin bu tehlikeyi atlatır.

Mir kardeşi Zin’in durumunu bilse de içindeki öfkeyi yenemez. Bekir’in de etkisiyle inadı devam eder. Bekir Mir’in aklını karıştırır. Mem’i yemeğe çağırmasını ona yakınlık kurmasını sonra ağzından laf almasını öğütler. Mem’i çağırır. Dertleşmeye başlarlar. Ama Mir’in niyeti iyi değil. Mem’e sorar seni bu hale getiren dilber kimdir. Mem söylemek istemez. Bekir onu tahrik eder. Kara, kuru, güzel olmayan bir kız olduğunu söyler. Mem kendini tutamaz ve Zin’in adını söyler. Mir daha da öfkelenir ve Mem’i zindana attırır. Bir yıl kadar kalır. Şehir halkı üzülür. Tacdin Mir ile konuşmaya karar verir. Kardeşi savaşmayı önerir. Bu haberi alan Bekir telaşlanır. Miri yumuşatmaya çalışır. Ama yine kötü niyetlidir. Mem’i affetmesini ister. Planını anlatır Mir’e. Zin Mem’i görmeye gidecek. Kavuştuklarını söyleyecek. Mem de bu heyecana dayanamayacak ve ölecek.

Mir kardeşi Zin’in yanına gider. Onunla konuşur. Kardeşinin halini görünce çok üzülür ve kendini tutamayarak ağlar. Sabaha kadar ağlaşırlar. Zin kendinden geçer. Hizmetliler sabah geldiklerimde Mir’in kardeşini öldürdüğünü zannederler. Mir ölmediğini söyler. Bu arada Mem’in öldüğüne dair sesler gelir. Zin baygınlıktan uyanır. Abisinin izniyle hazırlanır, süslenir. Mem’in ölmediğini düşünüyorlar. Dadısı, ablası Siti ve diğer hizmetçilerle yola çıkarlar. Önce dadı ve Siti Mem’in yanına giderler. Hiç konuşmaz. Donmuş gibidir. Zin gelip seslenince canlanır. Ama artık Zin’i de çok umursamaz. Zindanda kaldığı bir yıl onu artık yakmıştır. Dünyevi aşklar onu doyurmaz. Yüzünü ilahi aşka göndürür. Orada vefat eder.

Şehir haberi alınca yasa tutulur. Çığlıklar semayı kaplar. Tacdin deliye döner. Koşarken Bekir’i görür ve sen çıban başısın diyerek onu öldürür. Mem’in defin töreninde mezarının başında Zin yığılır ve ölür. Birkaç gün sonra Mem’in mezarını açarlar ve aynı mezara koyarlar. Bekir’in cesedine sahip çıkan olmaz. Mezarlıkta leşlere kalır. Ama öncesinde aşkın verdiği olgunlukla Zin onu affettiği için Mem ve Zin’in mezarının altına, onların ayak dibine, gömülür.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *