Close

Direnç

Direnç psikoterapide hastanın değişime gösterdiği isteksizliktir. Bunu çeşitli şekillerde görebiliyoruz. Randevuya gelmemek, geç gelmek, , görüşmeyi kısa tutmak, getirmek, susmak bu şekillerden bazılarıdır. Burada direncin günlük hayatta insan ilişkilerinde karşımıza nasıl çıkabileceğini anlatmaya çalışacağım. Aslında terapist-danışan ilişkisi de her şeyden önce insani bir ilişkidir. Dolayısıyla günlük hayatta da randevulaştığımız birisinin randevumuza gelmemesi, geç gelmesi, çeşitli mazeretler ortaya atması aslında bize öfkesinin işaretleri olabilir. Benzer şekilde telefonumuza bakmaması da buna dahil edilebilir. Tabii bunları söylerken hayatın doğal akışı içerisinde karşılaşabileceğimiz müsait olmama, meşgul olma, toplantıda olma, tuvalette -banyoda olma, uyuma gibi ihtimaller her zaman söz konusu olabilir.

Öğretmen öğrenci, işveren işçi, anne-baba-çocuk ya da arkadaş ilişkilerinde direnci bu şekillerde görebiliriz. Aklımızın bir yerinde olsun. Söz konusu davranışlar tek başına değil kişinin diğer hal ve hareketleriyle beraber değerlendirildiğinde bir sonuca varılabilir. Hele bir de ortada bir neden varsa bu ihtimal hiç de uzak değildir. İşçi işinden memnun değilse, çocuk anne babasıyla bazı noktalarda anlaşamıyorsa, arkadaşlar arasında kırgınlıklar varsa bu problemler kendisini direnç şeklinde açığa çıkarabilir. Bu yazı ilişkilerin düzelmesi için bir başlangıç olabilir.

Direncin aşılması ilişkilerin düzelmesinde önemli bir basamaktır. Bunun için öncelikle sorunun farkında olmak gerekir. Problemler konuşulabilir. Çözülemezse bile yeni alternatifler değerlendirilir. Potansiyeller boşa harcanmamış olur. Yeni bir iş ve işçi bulma gibi.

Suskunluk direncin önemli bir göstergesi olabilir. Fakat konuş demek suskunluğu çözmeyebilir. Bunun yerine nedeni anlamaya çalışmak gerekir. Uygun bir yöntemle, küçük bir soruyla kapalı kutu olan ağız açılabilir. Sürekli senin konuşman da çözüm olmayabilir. Bir başka direnç şekli mesafedir. Kişi senden uzak duruyorsa direnç var demektir. Senden çekiniyor, korkuyor olabilir. Bir anda çözülmesi zor olabilir. Hatta bu davranışı senin insanlarla olan ilişkilerinin bir aynası olabilir. Yani o uzak durduğu gibi diğer insanlar da senden uzak duruyor olabilir. Demek bazı hareketlerini değiştirmen gerekir. Yani senin küçük değişimler yapman şart.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *