Close

Delilik

Aklı başında olmayana deli denir. Bazen çok sinirlenip etrafı dağıtınca da birisine delirdi deriz. Kendini kontrol edemeyen, saçma davranışlar sergileyen bu tanıma girebilir. Bazen saçma konuştuğumuzda da karşıdaki bize delirdin galiba diyebilir. Ya da çok saçma bir fikir söylediğimizde. Gece yarısı çok soğuk bir havada uzak bir mesafeyi yürüyerek gideceğimizi söylesek yine kafayı mı yedin, delirdin mi diye sorabilirler. Normal bir insandan beklenmeyen bir davranış sergilendiğinde aklımıza bu soru gelir. Bazen bu güzel bir fikir de olabilir. O anda anlamayabiliriz. Çok saçma olmadığını zamanla anlayabiliriz. Aklı başında olmak olaylar arasındaki ilişkileri kurabilmek demektir. Bir neticeyi kestirebilmek.  Doğruyu yanlıştan ayırabilmek.

Akıl hastalığı olan insanlar gerçekte olmayan bir düşünceyi gerçek zannederler. Bu saçma düşüncelerin birçok çeşidi olabilir ve kişi bu düşüncelerinin saçma olduğunun farkında değildir. Bunların gerçek olduğuna inanır. Tedavi edilmedikçe hiçbir şekilde bu düşüncelerin asılsız olduğuna ikna olmaz. Bu düşünceler aksi yönde kanıtlara rağmen değişmez. Etrafında onu normal olmadığına ikna etmeye çabalayan insanlar yorulur, hasta sinirlenir, çevresine karşı güvensizliği artar. Yakınları çoğu zaman hastaya cin çarptığına, içine cin girdiğine inansa da bunun faydası olmaz. Hocaların okuyup üflemesi de bir yarar sağlamaz.

Akıl ile ilgili rahatsızlığı olan bir hasta kimsenin duymadığı sesler duyabilir. Görüntüler, kokular, tatlar, duyumsamalar alabilir. İnsan sesleri, aralarında konuşan sesler, kendi hareketlerini yorumlayan sesler, kendisine hakaret eden, emir veren sesler duyabilir. İnsan şeklinde görüntüler olabilir. Hasta kendi Kendisiyle konuşabilir. Hasta etrafından kendisine zarar geleceğini düşünebilir. Kendisinin büyük bir kişi olduğunu, özel yeteneklere sahip olduğunu, Allah tarafından görevlendirildiğine inanabilir. Hareketlerinin, beyninin dışardan kontrol edildiğini, uzaylıların beyine çip yerleştirildiğini düşünebilir. Aklından geçenlerin okunduğunu, fikirlerinin başka insanlar tarafından çalındığına inanabilir. Başkasına ait fikirlerin kafasına sokulduğuna inanabilir.

Akıl hastalığı olan biri garip davranışlar sergileyebilir. Dışardan bakıldığında da normal olmadığı fark edilebilir. Kendine bakmayan, kirli ve dağınık biri olabilir. Uluorta uygunsuz davranışlar sergileyebilir. Üzerini çıkarabilir, tuvaletini yapabilir. Aynı zamanda şiddet davranışı sergileyebilir. Aniden kızabilir. Ne yapacağını önceden kestiremeyebilirsin. Aynı sözleri benzer hareketleri tekrarlayabilir. Konuştuğundan bir şey anlamayabilirsin. Soru sorarsın cevap vermekte zorlanır. Cümle kuramayabilir. Yeni anlaşılmaz kelimeler söyleyebilir.

Aklı düzgün çalışmayan birinin etrafa ilgisi azalabilir. Çevrede olup bitenlerle ilgilenmeyebilir. Dikkatini veremez. Keyfi olmayabilir. Yüzünde herhangi bir duygusal işaret görülmez. İnsanların yüzüne bakmaz. Konuşmaz. Dalgındır. Gücü yoktur. İnsanlarla yakınlık kuramaz….

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *