Close

Madde Kullanımı Ve Bağımlılığı

Doğal ya da sentetik maddeler başlangıçta keyif ve rahatlama amacıyla kullanılmaktadır. Bir şekilde madde kullanmaya başlayan kişi bu etkiyi görünce, hissedince, onu almaya, kullanmaya devam eder. Burada başlamasına ve devam etmesine neden olan çeşitli faktörlerin bulunduğunu söyleyebiliriz. Örneğin fazla kaygılı olanlar, fevri hareket edenler, risk almayı sevenler daha kolay bir maddeye bağlanabilirler. Ayrıca daha önce herhangi bir tanesini kullananlarda, yalnız yaşayanlarda, depresyonda olanlarda bu risk daha fazladır.

Bahsettiğimiz üzere başlangıçta keyif amacıyla başlanan bu alışkanlık bir süre sonra artık madde vücuttan çekilince krize yol açmaya başlar. Krizi kaldıramayan kullanıcı bırakmak istesede krizden dolayı bırakamayabilir. Kriz esnasında görülen sinirlilik, uykusuzluk, iştahsızlık, dikkat dağınıklığı, vücut ağrıları, mide bulantısı gibi şikâyetler kullanıcıyı çok rahatsız edebilir. Kişi rahatlamak amacıyla tekrar maddeyi almak zorunda hissedebilir. Böylece içinden çıkılması zor bir kısır döngü devam eder.

Zamanla problemlere yenileri eklenir. Kullanıcı tüm parasını, zamanını artık bu maddeyi bulmak, almak ve kullanmak için harcar. Madde etkisinde ve krizde iken işlerini yapmakta zorlanır, yapamaz. Bu işsizliğe yol açabilir. Ama diğer yandan paraya ihtiyacı olduğu için kolay yoldan para elde etmenin yollarını arayabilir. Evdeki para eden eşyaları dahi satabilir. Yasa dışı yollarla para kazanmaya çalışabilir. Yakalanıp ceza alabilir. Aile bütünlüğü bozulabilir.

Madde kullanımı hem zihinsel hem de bedensel birçok rahatsızlığın ortaya çıkmasından sorumludur. Zihinsel olarak, uyku bozukluğu, iştah bozukluğu, cinsel fonksiyonlarda bozulma, depresyon, bunama, hayal görme ve daha başka akıl hastalıklarına yol açabilir. Bedensel olarak AIDS ve hepatit gibi bulaşıcı hastalıklara, karaciğer yetmezliğine, solunum hastalıklarına, bağışıklık sisteminin zayıflamasına, kansızlığa, nörolojik hastalıklara yol açabilir.

Başlangıçta tek kullanımlık, bir şey olmaz gibi bahanelerle çıkılan yoldan dönmek için artık çok geç olabilir. Bunun yerine yaşamdan doğal yollarla keyif almayı deneyebiliriz. Düzenli bir aile hayatı, dost-akraba ilişkileri, doğada bulunan güzel imkânlardan yararlanma, yeni beceriler kazanmak için çaba göstermek, yeni bir dil veya çalgı aleti çalmayı öğrenmek daha kalıcı rahatlama yolları olabilir. Ayrıca konunun uzmanlarına başvurma çözüm için bir başlangıç olabilir. Bu arada ailenin destekleyici yaklaşımı da çok faydalı olabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *